DİŞ AĞRISI

ACİL SERVİSTE HASTAYA YAKLAŞIM DİŞ AĞRISI

Maalesef toplumda diş bakımı çok önemsenmediği ve küçük yaşlardan itibaren çok şeker yenildiği için diş ağrılarına diş abselerine çürüklere sık rastlanıyor.


Dişi çürüten şey şekerdir. Yani şeker sıfırlanırsa dişler fırçalanmasa bile çürümez. Bu nedenle özellikle çocukluk yaşlarından itibaren şeker tüketimi azaltılmalıdır.


Diş ilk çürümeye başladığında ağrı olmaz, sadece soğuğa sıcağa hassasiyet olur. çürük ilerleyip sinirlere yaklaştığında artık ağrı başlar. İlerleme devam ederse ağrı dayanılmaz boyutlara gelir. Ve bu dönemde gerekli önlem alınmazsa, sadece ağrı kesicilerle diş uyuşturulup ağrısı farkedilmezse bu çürük daha da ilerleyerek abseye neden olur. abse durumunda artık diş kökünde şişlik vardır, ağrılar çok şiddetlidir.


Diş çürükleri ilaçlarla tedavi edilemez. En güçlü antibiyotik bile verilse çürük düzelmez. Çürüğün ve absenin tek tedavisi dolgu ya da son çare olarak çekimdir. Bu nedenle ağzında çürük olan hastalar mutlaka diş hekimine yönlendirilmelidir.
Diş kanla çok yakın ilişkide olduğu için çekim ve ciddi çürüklere yapılacak dolgu öncesi antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. Bu sayede ağızdaki mikroorganizmaların kana geçerek kalbe zarar vermesi önlenmiş olur.


Ama bu antibiyotik tedavisi çürüğü tedavi etmez. Hastalar diş ağrısı ile geldiğinde genelde ağrı kesici ve antibiyotik reçete edilerek hastalar hiç bilgilendirilmeden gönderiliyor. Bu durumda da hastalar antibiyotik bitince tekrar gelerek ağrılarının geçmediğini çürüklerin düzelmediğini söylüyorlar. O nedenle hastalara mutlaka bunun kalbi korumak için verildiği ve asıl tedavinin diş hekimi tarafından uygulanacağı anlatılmalıdır.


Dişte sadece ağrı varsa bu diş çürüğüdür. Eğer şişlik de eklenmişse artık bu diş absesidir.


Antibiyotik 5 gün süreyle verilmelidir.
* Yetişkinde amoklavin 625 mg tb 2x1

*6 yaş üstünde amoklavin 400 mg süsp 2x1

*6 yaş altında amoklavin 200 mg süsp 2x1


Ömer Faruk Kartal

12 Hedeftus Gönderiler

Yorumlar